Ūlos upė

Ūla – upė, tekanti per rytinį Dzūkijos nacionalinio parko pakraštį, Merkio intakas. Ilgis 84 km (nac. parku teka 25 km). Upė teka šiaurės vakarų kryptimi.

Ištakos yra Pelesos apylinkėse. Aukštupyje teka pro Gudų girioje esančius kaimus – Dubičius, Rudnią, Zervynas, Žiūrus, o už jų įteka į Merkį. Gausu skardžių, kilpų, atodangų. Upėn suvirsta nemažai medžių. Netoli Rudnios prateka Ūlos ežerą. Už Zervynų upė veržiasi per supustytą kopų ruožą. Plaukiant link Žiūrų, kairiajame krante atsiveria Ūlos akis. Kiek žemiau Paūlių kaimo Ūla įteka į Merkį.

Žemiau Pauosupės beveik visą Ūlos slėnio plotą užima durpėta salpa, su slėnio pakraščiuose trykštančiais šaltiniais. Nuo Zervynų Ūla kerta kopų ruožą ir iki Mančiagirės teka siauru slėniu su aukštais, nuolat yrančiais skardžiais. Vaizdingos atodangos atsidengia ir toliau: ties Žiūrais, Trakiškiais. Čia kunkuliuoja ir unikalus „Ūlos akies“ šaltinio ežerėlis. Nors slėnis toliau kiek praplatėja, vis dar išlieka aiškios terasos ir salpa. Žemupyje upė pasiekia moreninį pagrindą ir čia Ūlos dugne gausu akmenų. Į Merkį įteka prie Mardasavo.

Ūla teka pro Gudų girioje pasislėpusius etnografinius dzūkų kaimus: Zervynas, Mančiagirę, Žiūrus, Trakiškius ir Paūlius. Ūlos slėnyje nemažai ir akmens amžiaus stovyklaviečių.

Ūlos draustinis apima visą DNP teritorijoje esantį Ūlos upės slėnį. Gamtos paminklais paskelbti Trakiškių kalvagūbris dešiniajame Ūlos krante ir „Ūlos akies“ versmė. Saugomi ir Ūlos skardžiai tarp Zervynų ir Mančiagirės. Be to, saugomi 25 medžiai: Zervynų ąžuolas ir 24 drevėtos pušys arba drevės – senosios bitininkystės reliktai.

Ūla puikiai tinkanti vandens turizmui. Jos vanduo nuo gausių šaltinių šaltokas, tačiau kokia jos srovės jėga ir veržlumas, kilpų ir vingių gausumas. Plaukti ja gana įdomu ir sudėtinga: srauni tėkme, pilna posūkių, daugybė išvirtusių medžių.

Intakai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dešinieji – Nočia, Kanevėlė, Mažupis, Uosupis, Sienyčia, Išrūginis;

Kairieji – Katra, Lynupis, Povilnis.

Dzūkijos nacionalinio parko teritorijoje papildomai mokami maršrutai.

Maršrutas Atstumas (km) Laikas (h)
Dubičiai – Krokšlys 10 3
Krokšlys – Rudnia 8 3
Rudnia – Kašėtos 6 2,5
Kašėtos – Pauosupė 2 40 min.
Pauosupė – Pauosupės stovyklavietė 1
Pauosupės stovyklavietė – Zervynos 8 1
Zervynos – Mančiagirė (su leidimais) 7 2
Mančiagirė – Žiūrai (su leidimais) 8? 2
Žiūrai – Trakiškiai (su leidimais) 1? 2
Trakiškiai – Merkio-Ūlos santaka (su leidimais) 6 2
Merkio-Ūlos santaka –  Mardasavas stovyklavietė (Merkio upe) 5 min.
Mardasavas – Puvočiai (Merkio upe) 1
Puvočiai – Merkio stovyklavietė (Merkio upe) 8 1,5
Merkio stovyklavietė – Merkinė (Merkio upe) 6 30 min.